Citrusy květen 2022

Objednávky uzavřeny. Další výdej plánujeme v listopady 2022.

Pokud nechcete propásnout informaci o dalším výdeji, přihlašte se zde, napište nám nebo sledujte fcb Výdejna chutí.

Solidární dovoz produktů z řeckých farem

Výdej proběhne ve středu 11. května 2022 v odpoledních hodinách.

Přijďte si pro citrusy, radost a slunce z Řecka.

Nakupte si kvalitní řecké produkty v bio kvalitě od farmářů z KoinoBio družstva přímo z jejich farmy a přijďte si je vyzvednout na vybrané výdejní místo.

Nabízíme pouze sezónní produkty dle aktuální nabídky zemědělců.

Z každého nákupu posíláme 1% na rozvoj KPZkoALICE.


Nabídka květen 2022

Pomeranče (letní odrůda Valencia), 9 kg/krabice = 675 Kč
Odrůda Valencia jsou letní, šťavnaté pomeranče určené především pro přípravu džusů. Ovoce je oválné, jsou méně sladké než zimní pomeranče. Plody mají semínka, ale není jich mnoho. Jejich sezóna začíná v dubnu. Mají oranžovou, tenkou slupku s vrásčitým povrchem.

Citrony (odrůda Maglino), 6 kg/krabice = 540 Kč
Rozdíl v kvalitě a čerstvosti poznáte na první dotek. A první přivonění. Vynikající kvalita bez chemických přísad. Jak popsat chuť citronu z Koinobio družstva? Koncentrovaná kyselost, která křiví ústa. Ale v jídle a pití je senzační.

Skladování:
Všechny citrusy skladujte nejlépe v chladu kolem 6 °C. V teplé místnosti se rychle kazí. Bedýnku ovoce vždy proberte a rozhodněte, které je potřeba sníst nejdříve. Jde o čerstvé a neošetřené ovoce, je třeba s ním zacházet jinak, než s tím konvenčním.

Jak vypadá ovoce z KoinoBio?
Občas se stane, že tvar ovoce, velikost nebo jeho povrch je jiný, než známe z obchodů. Je to způsobeno tím, že ovoce roste v ekologických sadech. Na povrchu kůry se otiskne lístek nebo větvička, objeví se nějaká povrchová nerovnost. Nejedná se o vadné ovoce, je stejně chutné a čerstvé.

Avokáda (Hass) z ostrova Kréta, 4 kg/krabice = 890 Kč
Tato odrůda má hrbolatou (bradavičnatou), středně tenkou slupku, která se snadno loupe. Avokáda jsou mírně olejnatá s bohatou, krémovou chutí a tóny lískových oříšků.

Skladování:
Avokáda postupně dozrávají, pokud jsou v teple. Zrání se zpomalí, když je uložíte do chladu, případně do ledničky.

Olivy Kalamata s peckou v nálevu, 0,350 g = 178 Kč
Bio kalamata olivy s peckou v nálevu z extra panenského olivového oleje. Odrůda Kalamata je nejznámější odrůdou černých oliv. Ty jsou zpracovány podle tradiční regionální receptury. Sbírají se ručně v měsíci říjnu a pak jsou naloženy do olivového oleje Koreneiki společně s octem a solí. Po dvou týdnech jsou připraveny ke konzumaci. Olivy s peckou jsou chutnější, slupka udrží více chuti uvnitř olivy. Ty bez pecky pak přebírají chuť ze svého nálevu. Hmotnost vč. nálevu 350g. Baleno ve skle.

Bílé rozinky, 10 kg/krabice = 4120 Kč
Jsou šťavnaté, jsou čerstvé. Je to zdravá svačinka, na které si vybudujete závislost. Cena je vyšší, ale souvisí s kvalitou zpracování a chutí. Stačí si jednu vložit do úst a už nebudete chtít jiné.

Černé rozinky, 10 kg/krabice = 4120 Kč
Jsou malé, šťavnaté, jsou čerstvé. Sušené na slunci. Dají se zobat jedna za druhou jako antiperle. Snadno podlehnete skvělé chuti.

Skladování:
Rozinky skladujte nejlépe ve skleněné nádobě. Vydrží déle šťavnaté.

Tahini, 0,500 g = 276 Kč
Je pasta z rozmixovaných sezamových semínek a mořské soli. Používá se především v kuchyni blízkého východu. Ale můžete kromě tradičního cizrnového hummusu vyzkoušet i sezamovou pastu na sladko. Jako tahinitelu - stačí přidat kakao a sirup (např. datlový).

Hroznový sirup (z bílých rozinek), 0,250 ml= 251 Kč
Vyrábí se z hroznové šťávy a cukru. Běžně se používá jako dochucovadlo na sladká jídla, jako jsou palačinky, vafle nebo do limonád.

Olivový olej Manaki, 5 l = 2425 Kč
Tato odrůda olivovníku se vyskytuje jen ve dvou oblastech Řecka, v Korintu a Argolisu. Má příjemnou vůní a unikátní chuťové aroma. Jedná se o vysoce kvalitní extra panenský olivového oleje, má zlatavě zelenou barvu s jemnou ovocnou vůní čerstvých oliv.

Olivový olej Koroneiki, 5 l = 2060 Kč
Vyskytuje převážně v teplejších jižních oblastech Řecka, na jihozápadě Peloponéského poloostrova, Kréty a na Iónských ostrovech. Odrůda Koroneiki dává olivový olej výjimečné kvality s jemnou chutí a dobrými olivovými vůněmi.

Olivový olej Patrinia, 5 l = 1915 Kč
Tato odrůda se vyskytuje v západních provinciích Peloponéského poloostrova a v západních okresech Korintu v přímořských a mírně hornatých oblastech. Má lehkou, mírně kořenitou chuť, méně hustou, jemnější texturu. Tato odrůda olivového oleje má nejlepší skladovací vlastnosti.

Nevíte, který olej si vybrat? Detailnější popisy najdete zde.

Skladování:
Olivový olej má tři nepřátele: kyslík, světlo a teplo . Při vystavení těmto prvkům olej rychle žlukne. Nejlepším způsobem, jak tomu předejít (a prodloužit trvanlivost vašeho oleje), je správné skladování. Olivový olej by měl být skladován v chladné, suché a tmavé skříni (spižírně) , mimo dosah tepla a světla. Odlijte si do menší sklenice olej pro běžné použití a zbytek uzavřete a uložte.

Olej můžete použít i na smažení nebo pečení. https://www.countrylife.cz/jake-oleje-pouzivat-na-smazeni

Pro dobrou věc

Zavěšené DOBROty
Chceme propojovat různorodé skupiny. Uvědomujeme si, že každý máme jiné ekonomické zázemí a to je i důvod, proč jsme se propojili se Zuzkou Vránovou ze Sousedského klubu ve Vršovicích. Každým nákupem se můžete rozhodnout ke koupi ovoce. Za vybrané peníze nakoupíme DOBROty z KoinoBia, které Zuzka se svými dobrovolníky rozdělí potřebným - například mámám samoživitelkám nebo seniorům. Aktuálně se ovoce rozdává i mezi ukrajinské maminky s dětmi.


Jak to funguje?

Objednávky jsou otevřeny od úterý 19.4. 2022 do pátku 29.4.2022. Každé výdejní místo má omezenou kapacitu objednávek. Při naplnění místo uzavřeme dříve, proto se svou objednávkou neotálejte.

Po uzavření objednávek se udělá hromadná objednávka a řečtí farmáři sklidí jen to, co je objednáno.

Ovoce je čerstvě utržené a do 7 dnů po sklizni bude u vás doma. Nemusí tedy dozrávat ve skladech a předcházíme plýtvání, jelikož dovezeme jen tolik, kolik máme zájemců.

Nevyhovuje vám den výdeje? I to umíme vyřešit. Nabízíme sdílenou sousedskou dopravu - Markéta po uzavření objednávek otevře tabulku, kde bude nabídka/poptávka pro sdílenou dopravu. Markéta vám bude k dispozici, aby se povedlo co největší propojení.

Chcete řecké dobroty, ale přijde vám bedna moc? Neváhejte se rozdělit s rodinou, sousedy, kamarády - chceme, abyste se díky citrusům propojovali a setkávali - sdílená radost je dvojnásobná:-)

Cesta Pomíků

Výdejní místa

Na kterém místě se chcete potkávat se svými sousedy? Nechte si své dobroty přivézt tam a využijte příležitost pro společné odpolední setkání.

Prohlédněte si výdejní místa, která v květnu 2022 otevřeme.

Výdejní místo uzavřeno - plánovaná kapacita byla naplněna.
Praha 2 - Novoměstská radnice
Karlovo nám. 23, 120 00 Nové Město

Praha 4 - Nusle: Bezobalový koloniál Jelen
Mečislavova 225, 140 00 Praha 4-Nusle

Výdejní místo uzavřeno - plánovaná kapacita byla naplněna.
Praha 7 - Holešovice: Kavárna a pivovar Lajka
U Akademie 366/11, 170 00 Praha 7

Výdejní místo uzavřeno - plánovaná kapacita byla naplněna.
Praha 8 - Florenc: Komunitní prostor Bar/rák: Z pokoje do pokoje
Za Poříčskou bránou 7, 180 00 Praha 8

Výdejní místo uzavřeno - plánovaná kapacita byla naplněna.
Praha 10 - Strašnice: Komunitní prostor Olga
Nad Primaskou 821, Praha 10

Výdejní místo uzavřeno - plánovaná kapacita byla naplněna.
Praha 11 - Jižní Město: Sousedská klubovna
Bohuňova 13, Praha 11

Výdejní místo uzavřeno - plánovaná kapacita byla naplněna.
Praha 22 - Uhříněves: Koloniál Zdravá žába
U starého mlýna 16/10, 10400

Výdejní místo uzavřeno - plánovaná kapacita byla naplněna.
Liberec: Kavárna DOK
Nákladní 431, Liberec

Výdejní místo uzavřeno - plánovaná kapacita byla naplněna.
Semily: Dvorek u Zuzky
Strážník 812, 513 01 Semily

Výdejní místo uzavřeno - plánovaná kapacita byla naplněna.
Říčany - Hálkova: dvorek u Alžběty

Výdejní místo uzavřeno - plánovaná kapacita byla naplněna.
Kutná Hora: Kavárna Kávy Pitel
Přítoky 1, 284 01 Miskovice

Výdejní místo uzavřeno - plánovaná kapacita byla naplněna.
Dobříš - Čelina: Faremní obchod Vaněčkův statek
Čelina 24, 262 03 Nový Knín

Výdejní místo uzavřeno - plánovaná kapacita byla naplněna.
Beroun: Studio Move & Food
Pražská 108/10, Beroun

Výdejní místo uzavřeno - plánovaná kapacita byla naplněna.
Plzeň: Holubník
Nebílovy 37, 332 04 Plzeň

Výdejní místo uzavřeno - plánovaná kapacita byla naplněna.
Žumberk: Rodinná farma Částkov
Částkov 3, 538 21 Žumberk


Proč to děláme

Aktuálně spolupracujeme s řeckými farmáři z KoinoBIO. Antonis, pěstitel citrusů a zakladatel družstva, se zná osobně s Vraťkou, která sad navštívila v rámci evropského projektu, který propojoval ekologické zemědělce.

Celá myšlenka solidárního dovozu do ČR vznikla přímo v sadu, kde jsem měla možnost ochutnat pomeranč utržený přímo ze stromu.

Vraťka: Vau, takové bych taky chtěla!
Antonis: Tak si je objednej.
Vraťka: No jasně, pošleš mi poštou kilo pomerančů.
Antonis: No, kilo asi ne, ale můžu Ti poslat celou paletu :-) Už vozíme do Belgie a Německa, tak můžeme posílat i k vám.

A tak to celé v roce 2018 začalo.

Společně s dalšími evropskými partnery hledáme, jak efektivně naplňovat myšlenky solidární ekonomiky v praxi. Nákupem ovoce přes Výdejnu chutí se rozhodujete podporovat solidární ekonomiku.

Co je solidární ekonomika?

Solidární ekonomika stojí na principu trojího prospěchu: ekonomického, společenského a environmentálního. Jedná se o aktivity, které nejsou zaměřeny primárně na tvorbu zisku, vytvářejí mnohem více pozitivních prostředků. Našimi aktivitami vytváříme přínos pro lidi a přírodu. Pokud se chcete dozvědět více o obecných principech solidární ekonomiky, počíst si můžete zde.

Ekonomický přínos

Objednejte si řecké produkty za cenu, která je férová pro nás všechny - zemědělce i odběratele. Je důležité znát nejen svého zemědělce, ale i to, kolik peněz opravdu dostane za svoji práci. Cena nabízených produktů z Řecka je stanovena členy KoinoBio družstva. Zakládáme si na transparentnosti a z toho důvodu nám záleží na tom, abyste věděli, z čeho se skládá cena našich produktů. V ceně je zahrnuto i to, že chceme zlepšovat životy lidí a místa, ve kterých působíme (viz Zavěšený DOBROcitron a podpora KPZkoAlice).

Finanční rozdělení

  • Řečtí pěstitelé: 40 %
  • KoinoBio družstvo: 4 %
  • Balení: 5 %
  • Doprava: 20 %
  • Výdejna chutí: 15 %
  • Příspěvek na chod KPZkoALICE: 1 %
  • DPH: 15 %

Odměna pro farmáře odráží nejen samotnou práci, kterou má s pěstováním ovoce, ale i jejich snahu pečovat o ovocné sady tak, aby kromě úrody byl v sadech prostor i pro biodiverzitu: rostliny, ptáky, hmyz. Všechny tři aspekty solidární ekonomiky jsou úzce provázány a nelze jeden vynechat.

Environmentální přínos

Drobní ekologičtí řečtí zemědělci jsou sdruženi pod značkou KOINOBIO (https://koinobio.eu/). Všichni pečují o své sady ekologickým způsobem a podporují krátké distribuční řetězce. Spolupracují s lokálními i evropskými KPZkami (https://kpzinfo.cz/) v rámci sítě URGENCI (https://urgenci.net/). Nákup řeckých produktů je i letos významnou podporou pro všechny řecké farmáře, jelikož je postihla velká vlna veder, ze kterých vznikly mohutné požáry. Spousta sadů shořela nebo uschla. Sucho a nedostatek vody je zde takových rozměrů, že se nám o tom ani nezdá. Krize migrační, a teď i covidová, to vše pouze umocňuje. Neschopnost systémových změn a zanedbání investic do infrastruktury na všech úrovních si nyní vybírají svou daň. Antonis a ostatními drobní pěstitelé sdružení v Koinobio družstvu nesložili ruce do klína a nepropadli všeobecné pasivitě a skepsi. Jejich projekt má za cíl umožnit nejen přežití malých ekologických farem, ale i regeneraci v podobě nových výsadeb a změny přístupu k pěstování citrusů směrem k permakultuře.

Antonis

Chcete blíže poznat lidi, kteří v Řecku uprostřed záplavy konvenčně spravovaných sadů obdělávají své drobné farmy šetrným, k přírodě přátelským způsobem? V dolní části KoinoBio stránky najdete jejich fotky i příběhy.

Společenský přínos

Zavěšený DOBROcitron

Chceme propojovat různorodé skupiny. Uvědomujeme si, že každý máme jiné ekonomické zázemí a to je i důvod, proč jsme se propojili se Zuzkou Vránovou ze Sousedského klubu ve Vršovicích. Každým nákupem se můžete rozhodnout ke koupi ovoce. Za vybrané peníze nakoupíme DOBROty z KoinoBia, které Zuzka se svými dobrovolníky rozdělí potřebným - například mámám samoživitelkám nebo seniorům. Máte chuť Zuzce pomáhat s rozdělením dobroty, kterou jsme společně nakoupili? Napište ji!

KPZkoALICE

je prostor pro sdílení zkušeností a vzájemnou podporu aktérů místních potravinových iniciativ. Bez lidí, kteří vytvořili KPZkoALICE by nikdy neuzrály myšlenky na Výdejnu chutí, bez Asociace AMPI bychom nikdy nepoznali Antonise. Vážíme si energie, kterou lidé zapojení do tohoto projektu dávají pro propojování všech aktérů, kterým záleží na zkracování potravinových řetězců a solidární ekonomice. Záměrem koalice je podporovat vzájemnou solidaritu Výdejna chutí z každé transakce posílá 1% na aktivity KPZkoAlice.


Kdo jsme?

Vraťka Janovská

Vraťka Janovská

hlava a srdce projektu, pečuji o radost a důvěru mezi odběrateli, dodavateli a výdejními místy

Věřím, že vzájemným propojením dokážeme změnit své okolí - tím, co jíme, měníme svět.

Jarka Zabáková

Jarka Zabáková

strážkyně pořádku - pečuji o finance a administrativu

Není to jen o číslech a dokladech. Dělám činnost, která mě baví. Která má solidární přesah a dává mi smysl.

Milan Kubín

Milan Kubín

dopravní spojka - zajišťuji, aby vše bylo včas v 1 den na hodně místech

Snažím se o to, aby se citrusy zbytečně nenajezdily. Zajišťuji, aby cesta mezi Antonisem a námi byla co možná nejkratší.

Markéta Doubnerová

Markéta Doubnerová

Podporovatelka sdíleného odvozu a péče o dobrovolníky - hlídá, aby se povedlo propojit co nejvíce lidí - nejen pro sdílený odvoz, ale i při pomoci na výdejních místech

Dělá mi radost, že můžu podpořit a propojit lidi, kteří se chovají odpovědně a šetrně ke krajině, kde žijí.

Jindřich Franta

Jindřich Franta

Strážce výdejních míst: pečuje o to, aby na všech výdejních místech měli vše, co potřebují

Solidární import je skvělý projekt, který mi dává smysl z každého úhlu pohledu, kterým se něj podívám. Tuhle citrusovou jízdu jsem si prostě nemohl nechat ujet.

Irena Sojková

Irena Sojková

ilustrátorka

Výdejna chutí je projekt, který mě nadchl a tak mám velkou radost, že ho můžu doplnit svými malůvkami.


Kontaktní údaje

Výdejna chutí s.r.o.

Vraťka Janovská
608 264 902
[email protected]

Sledujte nás i na naší Facebook stránce FB Výdejna chutí