Borůvky srpen 2022

Objednávky uzavřeny

Pokud nechcete propásnout informaci o dalším výdeji, přihlašte se zde, napište nám nebo sledujte fcb Výdejna chutí.

Kanadské borůvky z jihočeské borůvkové farmy Čejkovice

Kanadské borůvky z jihočeské borůvkové farmy Čejkovice, které pro vás pěstují Šárka a Radek Kvasničkovi. Kvasničkovi si zakládají na způsobu pěstování borůvek, který je šetrný k přírodě, tak aby nenarušovali volně žijící zvířata a pečovali o volně rostoucí rostliny s láskou a respektem.

Chceme, aby to na borůvkové farmě a v jejím okolí žilo.

Výdej proběhne ve čtvrtek 4.8.2022 v odpoledních hodinách (dle výdejního místa).

Přijďte si pro radost ze sladkých borůvek přímo z jižních Čech.

Ve Výdejně chutí nabízíme pouze sezónní produkty dle aktuální nabídky pěstitelů, kteří ekologicky pečují o své ovoce s láskou a respektem ke krajině i lidem, bez kterých by to nešlo, za cenu, která je férová pro všechny.


Borůvky na ruce

Nabídka

Kanadské borůvky z farmy Čejkovice - 255 Kč / 1 kg
Zrání borůvek začíná od začátku července do konce září, v průběhu sezóny dozrává postupně 5 odrůd kanadských borůvek, které se pyšní každá svou jedinečnou chutí.

A že nejsou kanadské borůvky to samé jako ty z lesa? Nejsou. Jsou to jiné druhy tohoto úžasného ovoce a oba mají své specifické vlastnosti. Bobule brusnice jsou větší než borůvky v lese a nezabarví vám pusu do modra.

Na vzrostlém keři můžete s přehledem sklidit i kolem 7 kilo ovoce, u větších keřů klidně i více. A tak doufáme, že tenhle borůvkový výdej nebude poslední a během léta jich otevřeme hned několik.

Skladování:
Ovoce je určeno k rychlé spotřebě. Oproti lesním borůvkám můžete plody kanadských borůvek skladovat i měsíc v lednici a stále budou čerstvé.

Obaly:
Ovoce je dodáváno v plastových vaničkách, které jsou vratné. Zasíláme je zpět dodavateli, který je vymývá a používá znovu. Pokud chcete, můžete si na výdeji borůvky přesypat do své nádoby nebo si ji odnést domů a vrátit ji příště. Máte doma i nějaký košíček či misku z jahodového výdeje? Můžete je také vrátit při vyzvednutí borůvek.

Borůvkový džem - Jarešovi, Zdiby - 135 Kč/ 0,250 g
Skvělý borůvkový džem, když vás honí mlsná nebo jen tak na palačinky apod. Složení: borůvky, želírovací cukr, kyselina citronová

Pro dobrou věc

Zavěšené DOBROborůvky

Ve Výdejně chutí si uvědomujeme, že každý máme jiné ekonomické zázemí a to je i důvod, proč jsme se propojili se Zuzkou Vránovou ze Sousedského klubu ve Vršovicích. Každým nákupem se můžete rozhodnout ke koupi ovoce pro lidi, kteří si sladké borůvky momentálně nemohou dovolit. Jahody od vás pak Zuzka se svými dobrovolníky rozdělí potřebným - například mámám samoživitelkám nebo seniorům ve svém sousedském klubu.


Jak to funguje?

Objednávky jsou otevřeny do pondělí 1.8.2022.

Po uzavření objednávek vytvoříme hromadnou objednávku a sběrači na farmě sklidí jen to, co je skutečně objednáno.

Ovoce je čerstvě utržené a jen pro vás. Předcházíme tím plýtvání, jelikož dovezeme jen tolik, kolik máme zájemců.

Nevyhovuje vám den výdeje? I to umíme vyřešit. Nabízíme pomoc se sdílenou sousedskou dopravu - po uzavření objednávek otevřeme tabulku, kde bude nabídka/poptávka pro sdílenou dopravu. Tabulku pravidelně kontrolujeme a zájemce propojujeme.


Kam si mám přijít pro borůvky?

V tomto závozu pro vás otevíráme 3 výdejní místa:

Praha 8 - Florenc: Komunitní prostor Bar/rák: Z pokoje do pokoje
Za Poříčskou bránou 7, 180 00 Praha 8

Výdej proběhne ve čtvrtek 4.8.2022 v odpoledních hodinách (dle výdejního místa).


Proč to děláme

Proč nabízíme zrovna borůvky z farmy Čejkovice?

Ve Výdejně chutí hledáme cesty, jak naplňovat myšlenky solidární ekonomiky v praxi.

Co je solidární ekonomika?

Solidární ekonomika stojí na principu trojího prospěchu: ekonomického, společenského a environmentálního. Jedná se o společné aktivity, které nejsou zaměřeny primárně na tvorbu zisku, vytvářejí mnohem více pozitivních dopadů na všechny zúčastněné. Našimi aktivitami vytváříme přínos pro lidi a přírodu. Pokud se chcete dozvědět více o obecných principech solidární ekonomiky, začtěte se zde.

Ekonomický přínos

Objednejte si ovoce za cenu, která je férová pro nás všechny - zemědělce, dopravce, lidi na výdejních místech i lidi ve Výdejně chutí. Je důležité znát nejen svého zemědělce, ale i to, kolik peněz opravdu dostane on za svoji práci, ale i všichni, kteří jsou potřeba ke zkrácení cesty dobrot až k vám. Cena nabízených produktů je vždy stanovena zemědělci a od té se odvíjí cena konečná. Zakládáme si na transparentnosti a z toho důvodu nám záleží na tom, abyste věděli, z čeho se skládá cena našich produktů. V ceně je zahrnuta péče o životy lidí a míst, ve kterých působíme.

Finanční rozdělení

Pěstitelé: 100%

Odměna pro farmáře odráží nejen samotnou práci, kterou má s pěstováním ovoce, ale i jejich snahu pečovat o ovocné sady tak, aby kromě úrody byl v sadech prostor i pro biodiverzitu: rostliny, ptáky, hmyz.

A jak stanovíme konečnou cenu my?

Pro pokrytí všech nutných nákladů, aby mohly borůvky doputovat až na výdejní místo za vámi, je potřeba připočítat k ceně od pěstitele:

Výdejna chutí: 14 %
Příspěvek na rozvoj KPZkoALICE: 1 %
Výdejní místo: 10 %
Doprava: 10 %
DPH: 15 %
Ilustrace borůvka

Odměna pro Výdejnu chutí je potřeba pro pokrytí nákladů spojených nejen s přípravou výdeje, sběrem objednávek a veškerou komunikací mezi dodavatelem, odběrateli, dopravcem i výdejním místem, ale i pro rozvoj Výdejny chutí, kdy se každý den snažíme být o kousek zodpovědnější Slušnou firmou.

Odměna pro výdejní místa je potřeba pro pokrytí nákladů spojených se samotným výdejem (poskytnutí prostoru, zajištění lidí pro výdej a samotnou propagaci aktuální nabídky).

Odměna pro dopravce: Snažíme se hledat cesty sdílené dopravy a tím snižovat náklady na dopravu.

Environmentální přínos

Rodinná borůvková farma je mladičká a činí rozlohu 3 hektary. Zakládala se teprve nedávno a letos proběhne druhá sezóna sběru. Je zde vysazeno téměř 9500 ks rostlin na 3 polích. Kvasničkovi si zakládají na způsobu pěstování borůvek, který je šetrný k přírodě, tak aby nenarušovali welfare volně žijících zvířat a pečovali o rostliny s láskou a respektem.

A jaká je jejich vize do budoucna?

Kvasničkovi chtějí na své borůvkové farmě:

  • Umístění čmelínů pro čmeláky a divoké včely.
  • Postavení budek pro poštolky a sýčky.
  • Tvorba gabionových útočišť z kamenů pro ještěrky a užovky.
  • Rozmístění pítek pro hmyz a ptactvo.

“Rádi bychom na naší Borůvkové farmě nechali zřídit těchto pár věcí, které by dávaly smysl. Které by pomohly volně žijícím zvířatům k lepším podmínkám pro život na polích. Chceme, aby to na Borůvkové farmě a v jejím okolí žilo. Jsme pro různorodost, pro pestrou biologickou diverzitu! “

Šárka a Radek Kvasničkovi

Společenský přínos

Spojili jsme síly společně se Sady Sv. Prokopa, abychom měli společnou sdílenou dopravu. Do Sadů putují borůvky k dalšímu zpracování na marmelády a do Prahy jedou k přímé spotřebě. Rodinná farma má zajištěný větší odbyt a více času na splnění svých cílů.

Sad je hlídaný

KPZkoALICE

Podporujeme rozvoj KPZkoALICE: prostor pro sdílení zkušeností a vzájemnou podporu aktérů místních potravinových iniciativ. Bez lidí, kteří vytvořili KPZkoALICE by nikdy neuzrály myšlenky na Výdejnu chutí. Vážíme si energie, kterou lidé zapojení do tohoto projektu dávají pro propojování všech aktérů, kterým záleží na zkracování potravinových řetězců a solidární ekonomice. Záměrem koalice je podporovat vzájemnou solidaritu, a tak i Výdejna chutí chce být solidární s neziskovým sektorem a z každé transakce posíláme 1% na aktivity KPZkoALICE.

Zavěšená DOBROTA

Chceme propojovat různorodé skupiny. Uvědomujeme si, že každý máme jiné ekonomické zázemí a to je i důvod, proč jsme se propojili se Zuzkou Vránovou ze Sousedského klubu ve Vršovicích. Každým nákupem se můžete rozhodnout ke koupi ovoce pro lidi, kteří si je momentálně nemohou dovolit. DOBROty od vás pak Zuzka se svými dobrovolníky rozdělí potřebným - například mámám samoživitelkám nebo seniorům ve svém sousedském klubu.

Nákupem ovoce přes Výdejnu chutí podporujete solidární ekonomiku.

A nezapomeňte, že souběžně s borůvkami je otevřena stále i objednávka olejů z řeckého Koinobio družstva.
Objednací formulář je zde.


Kdo stojí za celým projektem?

Vraťka Janovská

Vraťka Janovská

hlava a srdce projektu, pečuji o radost a důvěru mezi odběrateli, dodavateli a výdejními místy

Věřím, že vzájemným propojováním dokážeme změnit nejen své okolí, ale i své myšlení - tím, co jíme, měníme sebe i svět.

Jarka Zabáková

Jarka Zabáková

strážkyně pořádku - pečuje nejen o finance a administrativu, ale i udržování pevných vztahů mezi odběrateli, dodavateli, dopravci i výdejními místy.

Není to jen o číslech a dokladech. Dělám činnost, která mě baví. Která má solidární přesah a dává mi smysl.

Irena Sojková

Irena Sojková

ilustrátorka našich dobrot

Výdejna chutí je projekt, který mě nadchl a tak mám velkou radost, že ho můžu doplnit svými malůvkami.


Kontaktní údaje

Výdejna chutí s.r.o.

Jarka Zabáková
605 428 166
[email protected]

Sledujte nás i na naší Facebook stránce FB Výdejna chutí a

Výdejna chutí je členem Slušné firmy.