Citrusy Listopad 2021

Objednávky uzavřeny. Další výdej plánujeme prosinec/leden 2021.

Pokud nechcete propásnout informaci o dalším výdeji, přihlašte se zde, napište nám nebo sledujte fcb Výdejna chutí.

Solidární dovoz produktů z řeckých farem

Výdej proběhne ve středu 3. listopadu 2021 v odpoledních hodinách.

Přijďte si pro citrusy, radost a slunce z Řecka.

Nakupte si kvalitní řecké produkty v bio kvalitě od farmářů z KoinoBio družstva přímo z jejich farmy a přijďte si je vyzvednout na vybrané výdejní místo.

Nabízíme pouze sezónní produkty dle aktuální nabídky zemědělců.


Nabídka

Granátová jablka
Pokud sníte jen jediné jadérko granátového jablka, neodsoudí vás to k pobytu v podsvětí jako Persefonu. Ale podlehnete jejich opojné chuti. Sladká a jemná chuť je velmi osvěžující. Vzdáleně může připomínat brusinky. Šťáva obsahuje velké množství antioxidantů a vitaminu C, zároveň také snižuje riziko chronických onemocnění a zánětů. Můžete zkoušet různé způsoby, jak se k jadérkům dostat a také je zkusit třeba v zeleninovém salátu. Skladovat můžete mimo lednici, v suchu, ale v chladničce jim určitě taky bude dobře a vydrží déle.

Citrony
Rozdíl v kvalitě a čerstvosti poznáte na první dotek. A první přivonění. Citróny jsou sbírány těsně před odesláním objednávek. Vynikající kvalita bez chemických přísad. Jak popsat chuť citronu z Koinobio družstva? Koncentrovaná kyselost, která křiví ústa. Ale v jídle a pití je senzační. Vaše vánoční cukroví posunete o úroveň výš.

Hroznové víno (odrůda strawberry)
Jahodové hrozny jsou středně velké růžovo- červené, až purpurové barvy. Dužina je šťavnatá a obsahuje několik malých semínek, která se také jedí. Jsou zdrojem hlavně vitamínu C, A a K. A chutnají jako jahody? Mají ovocnou chuť s tóny jahod.

Bílé rozinky
Jsou šťavnaté, jsou čerstvé. Je to zdravá svačinka, na které si vybudujete závislost. Cena je vyšší, ale souvisí s kvalitou zpracování a chutí. Stačí si jednu vložit do úst a už nebudete chtít jiné.

Černé rozinky
Jsou malé, šťavnaté, jsou čerstvé. Sušené na slunci. Dají se zobat jedna za druhou jako antiperle. Snadno podlehnete skvělé chuti.

Olivový olej Manaki
Má příjemnou vůní a unikátní chuťové aroma. Jedná se o vysoce kvalitní extra panenský olivového oleje. Dodáváme v pětilitrových kovových barelech. Ideální pro skladování.

Zavěšený DOBROcitron
Naší největší lahůdkou je DOBROta. Sdílená radost chutná nejlépe. Kupte si kilo dobra a podpořte svým nákupem ty, kteří si je sami koupit nemohou. Více zde.


Jak to funguje?

Objednávky jsou otevřeny 14 dní: od 11. 10. do 24.10. Každé výdejní místo má však omezenou kapacitu objednávek. Při naplnění místo uzavřeme dříve, proto se svou objednávkou neotálejte.

Po uzavření objednávek se udělá hromadná objednávka a řečtí farmáři sklidí jen to, co je objednáno.

Ovoce je čerstvě utržené a do 7 dnů po sklizni bude u vás doma. Nemusí tedy dozrávat ve skladech a předcházíme plýtvání, jelikož dovezeme jen tolik, kolik máme zájemců.

Nevyhovuje vám den výdeje? I to umíme vyřešit. Nabízíme sdílenou sousedskou dopravu - Markéta po uzavření objednávek otevře tabulku, kde bude nabídka/poptávka pro sdílenou dopravu. Markéta vám bude k dispozici, aby se povedlo co největší propojení.

Chcete řecké dobroty, ale přijde vám bedna moc? Neváhejte se rozdělit s rodinou, sousedy, kamarády - chceme, abyste se díky citrusům propojovali a setkávali - sdílená radost je dvojnásobná:-)

Cesta Pomíků

Výdejní místa

Na kterém místě se chcete potkávat se svými sousedy? Nechte si své dobroty přivézt tam a využijte příležitost pro společné odpolední setkání.

Prohlédněte si výdejní místa, která v listopadu otevřeme.

Praha 4 - Nusle: Komunitní zahrada Mečislavka
Mečislavova 22, 140 00 Praha 4

Praha 7 - Holešovice: Kavárna a pivovar Lajka
U Akademie 366/11, 170 00 Praha 7

Praha 8 - Florenc: Komunitní prostor Bar/rák: Z pokoje do pokoje
Za Poříčskou bránou 7, 180 00 Praha 8

Praha 10 - Strašnice: Komunitní centrum Olga
Nad Primaskou 821, Praha 10

Praha 11 - Jižní Město: Sousedská klubovna
Bohuňova 13, Praha 11

Liberec - Kavárna DOK
Nákladní 431, Liberec

Semily - Dvorek u Zuzky
Strážník 812, 513 01 Semily

Říčany: Muzeum
Rýdlova 271/14, 251 01 Říčany

Kutná Hora: Kavárna Kávy Pitel
Přítoky 1, 284 01 Miskovice

Dobříš - Čelina: Faremní obchod Vaněčkův statek
Čelina 24, 262 03 Nový Knín

Beroun: Studio zdravého jídla
Pražská 108/10, Beroun

Karlovy Vary: NOPLASTICO
náměstí Dr. M. Horákové 1002/4, 360 01 Karlovy Vary

Plzeň: Holubník
Nebílovy 37, 332 04 Plzeň

Žumberk: Rodinná farma Částkov
Částkov 3, 538 21 Žumberk


Proč to děláme

Aktuálně spolupracujeme s řeckými farmáři z KoinoBIO. Antonis, pěstitel citrusů a zakladatel družstva, se zná osobně s Vraťkou, která sad navštívila v rámci evropského projektu, který propojoval ekologické zemědělce.

Celá myšlenka solidárního dovozu do ČR vznikla přímo v sadu, kde jsem měla možnost ochutnat pomeranč utržený přímo ze stromu.

Vraťka: Vau, takové bych taky chtěla!
Antonis: Tak si je objednej.
Vraťka: No jasně, pošleš mi poštou kilo pomerančů.
Antonis: No, kilo asi ne, ale můžu Ti poslat celou paletu :-) Už vozíme do Belgie a Německa, tak můžeme posílat i k vám.

A tak to celé v roce 2018 začalo.

Společně s dalšími evropskými partnery hledáme, jak efektivně naplňovat myšlenky solidární ekonomiky v praxi. Nákupem ovoce přes Výdejnu chutí se rozhodujete podporovat solidární ekonomiku.

Co je solidární ekonomika?

Solidární ekonomika stojí na principu trojího prospěchu: ekonomického, společenského a environmentálního. Jedná se o aktivity, které nejsou zaměřeny primárně na tvorbu zisku, vytvářejí mnohem více pozitivních prostředků. Našimi aktivitami vytváříme přínos pro lidi a přírodu. Pokud se chcete dozvědět více o obecných principech solidární ekonomiky, počíst si můžete zde.

Ekonomický přínos

Objednejte si řecké produkty za cenu, která je férová pro nás všechny - zemědělce i odběratele. Je důležité znát nejen svého zemědělce, ale i to, kolik peněz opravdu dostane za svoji práci. Cena nabízených produktů z Řecka je stanovena členy KoinoBio družstva. Zakládáme si na transparentnosti a z toho důvodu nám záleží na tom, abyste věděli, z čeho se skládá cena našich produktů. V ceně je zahrnuto i to, že chceme zlepšovat životy lidí a místa, ve kterých působíme (viz Zavěšený DOBROcitron a podpora KPZkoAlice).

Porcování citronu

  • řečtí zemědělci: 38 Kč
  • KoinoBio družstvo: 2,6 Kč
  • Balení: 7,7 Kč
  • Doprava: 15,3 Kč
  • Výdejna chutí: 14 Kč

Pro nákup ze zahraničí je k ceně připočítáno 15%.

Odměna pro farmáře odráží nejen samotnou práci, kterou má s pěstováním ovoce, ale i jejich snahu pečovat o ovocné sady tak, aby kromě úrody byl v sadech prostor i pro biodiverzitu: rostliny, ptáky, hmyz. Všechny tři aspekty solidární ekonomiky jsou úzce provázány a nelze jeden vynechat.

Environmentální přínos

Drobní ekologičtí řečtí zemědělci jsou sdruženi pod značkou KOINOBIO (https://koinobio.eu/). Všichni pečují o své sady ekologickým způsobem a podporují krátké distribuční řetězce. Spolupracují s lokálními i evropskými KPZkami (https://kpzinfo.cz/) v rámci sítě URGENCI (https://urgenci.net/). Nákup řeckých produktů je i letos významnou podporou pro všechny řecké farmáře, jelikož je postihla velká vlna veder, ze kterých vznikly mohutné požáry. Spousta sadů shořela nebo uschla. Sucho a nedostatek vody je zde takových rozměrů, že se nám o tom ani nezdá. Krize migrační, a teď i covidová, to vše pouze umocňuje. Neschopnost systémových změn a zanedbání investic do infrastruktury na všech úrovních si nyní vybírají svou daň. Antonis a ostatními drobní pěstitelé sdružení v Koinobio družstvu nesložili ruce do klína a nepropadli všeobecné pasivitě a skepsi. Jejich projekt má za cíl umožnit nejen přežití malých ekologických farem, ale i regeneraci v podobě nových výsadeb a změny přístupu k pěstování citrusů směrem k permakultuře.

Antonis

Chcete blíže poznat lidi, kteří v Řecku uprostřed záplavy konvenčně spravovaných sadů obdělávají své drobné farmy šetrným, k přírodě přátelským způsobem? V dolní části KoinoBio stránky najdete jejich fotky i příběhy.

Společenský přínos

Zavěšený DOBROcitron

Chceme propojovat různorodé skupiny. Uvědomujeme si, že každý máme jiné ekonomické zázemí a to je i důvod, proč jsme se propojili se Zuzkou Vránovou ze Sousedského klubu ve Vršovicích. Každým nákupem se můžete rozhodnout ke koupi ovoce. Za vybrané peníze nakoupíme DOBROty z KoinoBia, které Zuzka se svými dobrovolníky rozdělí potřebným - například mámám samoživitelkám nebo seniorům. Máte chuť Zuzce pomáhat s rozdělením dobroty, kterou jsme společně nakoupili? Napište ji!

KPZkoALICE

je prostor pro sdílení zkušeností a vzájemnou podporu aktérů místních potravinových iniciativ. Bez lidí, kteří vytvořili KPZkoALICE by nikdy neuzrály myšlenky na Výdejnu chutí, bez Asociace AMPI bychom nikdy nepoznali Antonise. Vážíme si energie, kterou lidé zapojení do tohoto projektu dávají pro propojování všech aktérů, kterým záleží na zkracování potravinových řetězců a solidární ekonomice. Záměrem koalice je podporovat vzájemnou solidaritu Výdejna chutí z každé transakce posílá 1% na aktivity KPZkoAlice.


Kdo jsme?

Vraťka Janovská

Vraťka Janovská

hlava a srdce projektu, pečuji o radost a důvěru mezi odběrateli, dodavateli a výdejními místy

Věřím, že vzájemným propojením dokážeme změnit své okolí - tím, co jíme, měníme svět.

Jarka Zabáková

Jarka Zabáková

strážkyně pořádku - pečuji o finance a administrativu

Není to jen o číslech a dokladech. Dělám činnost, která mě baví. Která má solidární přesah a dává mi smysl.

Milan Kubín

Milan Kubín

dopravní spojka - zajišťuji, aby vše bylo včas v 1 den na hodně místech

Snažím se o to, aby se citrusy zbytečně nenajezdily. Zajišťuji, aby cesta mezi Antonisem a námi byla co možná nejkratší.

Markéta Doubnerová

Markéta Doubnerová

Podporovatelka sdíleného odvozu a péče o dobrovolníky - hlídá, aby se povedlo propojit co nejvíce lidí - nejen pro sdílený odvoz, ale i při pomoci na výdejních místech

Dělá mi radost, že můžu podpořit a propojit lidi, kteří se chovají odpovědně a šetrně ke krajině, kde žijí.

Jindřich Franta

Jindřich Franta

Strážce výdejních míst: pečuje o to, aby na všech výdejních místech měli vše, co potřebují

Solidární import je skvělý projekt, který mi dává smysl z každého úhlu pohledu, kterým se něj podívám. Tuhle citrusovou jízdu jsem si prostě nemohl nechat ujet.

Irena Sojková

Irena Sojková

ilustrátorka

Výdejna chutí je projekt, který mě nadchl a tak mám velkou radost, že ho můžu doplnit svými malůvkami.


Kontaktní údaje

Výdejna chutí s.r.o.

Vraťka Janovská
608 264 902
[email protected]

Sledujte nás i na naší Facebook stránce FB Výdejna chutí