Dračí ovoce z Kanárských ostrovů - září 2023

Objednávky uzavřeny

Pokud nechcete propásnout informaci o dalším výdeji, přihlašte se zde, napište nám nebo sledujte fcb Výdejna chutí.

Rodinná farma na ostrově La Palma - Ostrov chutí

Manželé Kapitánovi se zabývají ekologickým pěstováním tropického ovoce, zejména dračího ovoce, manga, papaji a marakuji.

Jejich specialitou je zejména dračí ovoce (známého taky pod názvy pitaya nebo pitahaya), které si naprosto zamilovali. Díky úrodné ostrovní půdě, velmi kvalitní vodě, kterou ma La Palma jako jediný ostrov Kanárských ostrovů dostatek, ekologickému pěstování a pečlivému výběru odrůd se jejich dračí ovoce vyznačuje prvotřídní kvalitou v chuti, velikosti a celkovém vzhledu.

Ovoce dováží od minulého roku také k nám do České republiky. Dračí ovoce se sklízí, až když je opravdu zralé. To spolu s rychlou a šetrnou dopravou zajistí ovoci ve srovnání s běžně dostupným ovocem chuť, která vás nadchne!

Výdej ovoce proběhne na různých místech v Praze i jinde v ČR, ovoce si budete vyzvedávat přímo na stánku, který provozují Kapitánovi. Když budete mít štěstí, můžete se potkat přímo s Bety, která vám o ovoci a životě na La Palmě ráda popovídá.

Zároveň mají na stánku hodně dalších dobrot z Kanárských ostrovů, doporučuji salsu z červených paprik nebo banánové těstoviny.

Ovoce má jemnou, sladkokyselou chuť a obsahuje velké množství vitamínů, karotenu, železa a vápníku. Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhá regulovat trávení. Jeho konzumace pročišťuje organismus a snižuje hladinu kyseliny močové v krvi. Dračí ovoce má velice málo kalorií, dvakrát méně než jablko a dokonce třikrát méně než banán, a proto je skvělým doplňkem jídelníčku při dietě. Pro všechny tyto benefity je dračí ovoce považováno za tropickou superpotravinu.


Nabídka

Uvedené ovoce je v BIO kvalitě.

Dračí ovoce - bílé (450 - 600g): 290 Kč / ks
Dračí ovoce odrůdy Undatus, která má bílou dužinu je jemně kyselé chuti, která příjemně osvěží v horkých letních dnech.

Dračí ovoce růžové (450 - 600g): 240 Kč / ks
Dračí ovoce s růžovou dužinou je jednou z nejlahodnějších odrůd. Jeho textura je jemná a chuť výrazná, harmonicky kombinující sladké nuance s jemným kyselým nádechem.

Dračí ovoce - červené (450 - 600g): 240 Kč / ks
Dračí ovoce s intenzivně červenou dužinou a příjemně jemnou sladkou chutí, která zanechává v ústech nezapomenutelný dojem! Pokud jste už ochutnali červenou pitaju jinde, připravte se na příjemné překvapení, protože tato odrůda je skutečně odlišná, lahodná a nabízí výraznou chuť.

Dračí ovoce gigant - 1ks (800g - 1200g): 450 Kč / ks
Můžete objednat ty největší a nejvybranější plody. Garantujeme váhu nad 800g, ale váha může být až 1kg.

NOVĚ:

Mango - odrůda Keit: 180 Kč / ks
Přirozeně dozrálé mango z La Palmy. Mango je zdrojem celé řady minerálů, zejména má vysoký obsah draslíku, ale i menší podíl vápníku, hořčíku a železa.

Ananas (800 - 1200g): 449 Kč/ks
Ananas dozrál přirozeně na slunci a během 8 měsíců zrání sbíral vitamíny a sladkou chuť. Hmotnost je v rozmezí 0,8 - 1,2 kg. Díky mírnému klimatu, dobrému složení půdy a dostatku času, má ananas velmi sladkou chuť a naprosto dokonalou vůni, která během chvilky provoní celý pokoj.

Mučenka (marakuja), BIO kvalita: 68Kč/ ks
Marakuja je tropické ovoce s kulatým tvarem a tenkou slupkou. Uvnitř je želatinová dužina plná malých jemných semínek, s bohatou, osvěžující a kyselou chutí, která zahrnuje náznaky sladkosti. Je oblíbená pro svou intenzivní chuť, konzumuje se přímo nebo se používá se ve šťávách, dezertech a různých pokrmech.

Důležité upozornění: Zralé ovoce je na první pohled vyschlé, popraskané a vypadá trochu “unaveně”. Je to normální proces, mučenka se scvrkne a čím hůř vypadá navenek, tím lepší je uvnitř!

Skladování:
Nejlepší teplota pro skladování dračího ovoce je 15 až 19 °C, potom vydrží čerstvé 10 až 14 dnů. Pokud se dračí ovoce skladuje při pokojové teplotě, vydrží čerstvé 5 až 6 dnů. Dračí ovoce ani další druhy tropického ovoce by se neměly skladovat v ledničce, protože při teplotě nižší než 10 °C ztrácí svoji chuť.

Stejné podmínky skladování platí i pro ostatní ovoce z nabídky.


Jak to funguje?

Objednávky jsou otevřeny vždy do pátku, výdej ovoce je pak v dalším týdnu, podle vybraného místa.

Po uzavření objednávek vytvoříme hromadnou objednávku a sběrači na farmě v La Palmě sklidí jen to, co je skutečně objednáno.

Ovoce je čerstvě utržené, při plné zralosti, šetrnou dopravou se dostane do České republiky a můžete si jej přijít vyzvednout.


Kam si mám přijít pro ovoce?

Přijďte na naše výdejní místa:

Praha - Farmářský trh Náplavka
Výdej proběhne každou sobotu od 8 do 14 hod:
16.9., 23.9., 30.9.

Praha - Farmářský trh Jiřího z Poděbrad
Výdej proběhne každou sobotu od 8 do 14 hod: 16.9., 23.9., 30.9.


Proč to děláme

Proč nabízíme zrovna ovoce z farmy na Kanárských ostrovech

Chceme podpořit ekologické pěstování tropického ovoce a vychutnat si jej v plné zralosti. Podporujeme místní pěstitele - rodina Kapitánů trvale bydlí na ostrově La Palma. Zároveň se propojují s místními farmáři a doplňují sortiment i o jejich produkty. Jejich přesah je pak i zpět do České republiky, kdy společně s Chilli Pikanterie vyrábí pikantní omáčku právě z dračího ovoce.

Podle nás je tohle solidární ekonomika v praxi.

Co je solidární ekonomika?

Solidární ekonomika stojí na principu trojího prospěchu: ekonomického, společenského a environmentálního. Jedná se o společné aktivity, které nejsou zaměřeny primárně na tvorbu zisku, vytvářejí mnohem více pozitivních dopadů na všechny zúčastněné. Našimi aktivitami vytváříme přínos pro lidi a přírodu. Pokud se chcete dozvědět více o obecných principech solidární ekonomiky, začtěte se zde.

Ekonomický přínos

Objednejte si ovoce za cenu, která je férová pro nás všechny - zemědělce, dopravce, lidi na výdejních místech i lidi ve Výdejně chutí. Je důležité znát nejen svého zemědělce, ale i to, kolik peněz opravdu dostane on za svoji práci, ale i všichni, kteří jsou potřeba ke zkrácení cesty dobrot až k vám. Cena nabízených produktů je vždy stanovena zemědělci a od té se odvíjí cena konečná. Zakládáme si na transparentnosti a z toho důvodu nám záleží na tom, abyste věděli, z čeho se skládá cena našich produktů. V ceně je zahrnuta péče o životy lidí a míst, ve kterých působíme.

Finanční rozdělení

Pěstitelé: 100%

Odměna pro farmáře odráží nejen samotnou práci, kterou má s pěstováním ovoce, ale i jejich snahu pečovat o ovocné sady tak, aby kromě úrody byl v sadech prostor i pro biodiverzitu: rostliny, ptáky, hmyz.

A jak stanovíme konečnou cenu my?

Pro pokrytí všech nutných nákladů, aby mohlo ovoce doputovat až na výdejní místo za vámi, je potřeba připočítat k ceně od pěstitele:

Výdejna chutí: 14 %
Příspěvek na rozvoj KPZkoALICE: 1 %
Výdejní místo: 5 %
DPH: 15 %
Dračí ovoce nakrájené na kostky

Odměna pro Výdejnu chutí je potřeba pro pokrytí nákladů spojených nejen s přípravou výdeje, sběrem objednávek a veškerou komunikací mezi dodavatelem, odběrateli, dopravcem i výdejním místem, ale i pro rozvoj Výdejny chutí, kdy se každý den snažíme být o kousek zodpovědnější Slušnou firmou.

Odměna pro výdejní místa je potřeba pro pokrytí nákladů spojených se samotným výdejem (poskytnutí prostoru, zajištění lidí pro výdej a samotnou propagaci aktuální nabídky).

Dračí ovoce nakrájené na měsíčky

KPZkoALICE

Podporujeme rozvoj KPZkoALICE: prostor pro sdílení zkušeností a vzájemnou podporu aktérů místních potravinových iniciativ. Bez lidí, kteří vytvořili KPZkoALICE by nikdy neuzrály myšlenky na Výdejnu chutí. Vážíme si energie, kterou lidé zapojení do tohoto projektu dávají pro propojování všech aktérů, kterým záleží na zkracování potravinových řetězců a solidární ekonomice. Záměrem koalice je podporovat vzájemnou solidaritu, a tak i Výdejna chutí chce být solidární s neziskovým sektorem a z každé transakce posíláme 1% na aktivity KPZkoALICE.


Kdo stojí za celým projektem?

Vraťka Janovská

Vraťka Janovská

hlava a srdce projektu, pečuji o radost a důvěru mezi odběrateli, dodavateli a výdejními místy

Věřím, že vzájemným propojováním dokážeme změnit nejen své okolí, ale i své myšlení - tím, co jíme, měníme sebe i svět.

Jarka Zabáková

Jarka Zabáková

strážkyně pořádku - pečuje nejen o finance a administrativu, ale i udržování pevných vztahů mezi odběrateli, dodavateli, dopravci i výdejními místy.

Není to jen o číslech a dokladech. Dělám činnost, která mě baví. Která má solidární přesah a dává mi smysl.

Irena Sojková

Irena Sojková

ilustrátorka našich dobrot

Výdejna chutí je projekt, který mě nadchl a tak mám velkou radost, že ho můžu doplnit svými malůvkami.


Kontaktní údaje

Výdejna chutí s.r.o.

Jarka Zabáková
605 428 166
[email protected]

Sledujte nás i na naší Facebook stránce FB Výdejna chutí a

Výdejna chutí je členem Slušné firmy.