Řecké produkty Červen 2024

Objednávky uzavřeny

Pokud nechcete propásnout informaci o dalším výdeji, přihlašte se zde, napište nám nebo sledujte fcb Výdejna chutí.

Solidární dovoz produktů z řeckých farem

Přijďte si pro ovoce, radost a slunce z Řecka.

Nakupte si kvalitní řecké produkty v bio kvalitě od farmářů z KoinoBio družstva přímo z jejich farmy a přijďte si je vyzvednout na vybrané výdejní místo.

Nabízíme pouze sezónní produkty dle aktuální nabídky zemědělců.

Výdej dobrot proběhne na vámi zvoleném výdejním místě od pondělí 24.6. do středy 26.6.2024. Přesné termíny pro každé výdejní místo upřesníme co nejdříve.


Nabídka na červen 2024


Broskve (odrůda Spring Bell) 5 kg = 890 Kč

pěstitel: Dimitris Karellis

Rané broskve s pevnou, žlutou dužinou, sladké a šťavnaté, esence léta. Ideální ke svačině i na marmeládu.

Broskev & meruňka ilustrace
Broskev nektarinka ilustrace

Nektarinky (odrůda Big Bang), 5 kg = 950 Kč

pěstitel: Tzimopoulos Nikos

Žlutomasé nektarinky s červenou slupkou, velmi šťavnatá, sladká a aromatická. Ideální pro ty, kdo milují broskve, ale vadí jim chloupky.

Meruňky (odrůda Bebekou), 5 kg = 790 Kč

pěstitel: Takis Raptis

Středně velké plody, se sladkou dužinou, která se dobře odděluje od pecky. Meruňky mají relativně nízký obsah cukru,ale jsou velkým zdrojem vitamínů a minerálů, zejména karotenoidů, draslíku, hořčíku a železa. Skvěle chutnají čerstvé i sušené.

Meruňka ilustrace
Pomeranč ilustrace

Pomeranče (odrůda Valencia), 9 kg = 810 Kč

pěstitel: Dimitris Papagianakopoulos

Odrůda Valencia jsou letní, šťavnaté a kyselejší pomeranče určené především pro přípravu džusů. Ovoce je oválné, jsou méně sladké, než zimní pomeranče. Plody mají semínka, ale není jich mnoho. Jejich sezóna začíná v dubnu. Mají oranžovou, tenkou slupku s vrásčitým povrchem.

Citrony (odrůda Maglino), 6 kg/krabice = 750 Kč

pěstitel: Dimitris Georgiou

Rozdíl v kvalitě a čerstvosti poznáte na první dotek. A první přivonění. Citrony jsou sbírány těsně před odesláním objednávek. Vynikající kvalita bez chemických přísad. Jak popisují chuť citronu v Koinobio družstvu? Koncentrovaná kyselost, která křiví ústa. Ale v jídle a pití je senzační.

Citrón ilustrace
Avokáda ilustrace

Avokáda (mix Lamb Hass a Reed) z ostrova Kréta, 4 kg = 1160 Kč

Bedýnka složená ze dvou odrůd avokáda. Avokáda Lamb Hass mají hladkou, středně tenkou slupku, která se snadno loupe, jsou mírně olejnatá s bohatou, krémovou chutí a tóny lískových oříšků. Avokáda Reed jsou velké (400-600 g/ks) kulaté plody s lehce zrnitou zelenou slupkou a s chutí vlašských ořechů. Po nakrájení lépe odolává oxidaci.

Skladování:
Všechny citrusy skladujte nejlépe v chladu kolem 6 °C. Bedýnku ovoce vždy proberte a rozhodněte, které je potřeba sníst nejdříve. Jde o čerstvé a neošetřené ovoce, je třeba s ním zacházet jinak, než s tím konvenčním.

Jak vypadá ovoce z KoinoBio?
Občas se stane, že tvar ovoce, velikost nebo jeho povrch je jiný, než známe z obchodů. Je to způsobeno tím, že ovoce roste v ekologických sadech. Na povrchu kůry se otiskne lístek nebo větvička, objeví se nějaká povrchová nerovnost. Nejedná se o vadné ovoce, je stejně chutné a čerstvé.

Podrobnosti o skladování naleznete zde.

Olivový olej Koroneiki, 5 l = 2450 Kč
Tento olej vyrábí družstvo Apo Kardias na poloostrově Peloponés. „Apo kardias“ (v češtině “Od srdce”) je řecká fráze, která se používá k popisu všeho, co se vyrábí srdcem. Kvalitní olej se vyrábí podle ekologických metod s ohledem na životní prostředí. Družstvo se snaží při hospodaření využívat veškerou moudrost předků, kterou zdědili. Kromě oleje nabízí družstvo i olivy, které budete moci ochutnat opět na podzim.

Odrůda olivovníku Koreneiki se vyskytuje převážně v teplejších jižních oblastech Řecka, na jihozápadě Peloponéského poloostrova, Kréty a na Iónských ostrovech. Odrůda Koroneiki dává olivový olej výjimečné kvality s jemnou chutí a dobrými olivovými vůněmi.

Skladování:
Olivový olej má tři nepřátele: kyslík, světlo a teplo . Při vystavení těmto prvkům olej rychle žlukne. Nejlepším způsobem, jak tomu předejít (a prodloužit trvanlivost vašeho oleje), je správné skladování. Olivový olej by měl být skladován v chladné, suché a tmavé skříni (spižírně) , mimo dosah tepla a světla. Odlijte si do menší sklenice olej pro běžné použití a zbytek uzavřete a uložte.

Olej můžete použít i na smažení nebo pečení. https://www.countrylife.cz/jake-oleje-pouzivat-na-smazeni

Doprava

Ke každé objednávce je účtována doprava z Řecka až na výdejní místo 180 Kč.


Výdejní místa

Na kterém místě se chcete potkávat se svými sousedy? Nechte si své dobroty přivézt tam a využijte příležitost pro společné odpolední setkání.

Je vaše výdejní místo již zavřeno z důvodu naplněné kapacity? Vyplňte tento formulář, abychom věděli, zdali máme hledat způsob, jak kapacitu navýšit. Máme radost, že máte zájem o řecké dobroty z KoinoBio.

Každé výdejní místo bude mít brzy výdejní dny a přesný čas výdeje uvedeno ve svém medailonku, děkujeme za trpělivost.