Řecké produkty únor 2024

Objednávky uzavřeny

Pokud nechcete propásnout informaci o dalším výdeji, přihlašte se zde, napište nám nebo sledujte fcb Výdejna chutí.

Solidární dovoz produktů z řeckých farem

Přijďte si pro citrusy, radost a slunce z Řecka.

Nakupte si kvalitní řecké produkty v bio kvalitě od farmářů z KoinoBio družstva přímo z jejich farmy a přijďte si je vyzvednout na vybrané výdejní místo.

Nabízíme pouze sezónní produkty dle aktuální nabídky zemědělců.

Výdej dobrot proběhne na vámi zvoleném výdejním místě od pondělí 12.2. do středy 14.2.2024. Každé výdejní místo má jeden stanovený výdejní den, který najdete v představení výdejního místa.


Nabídka na únor 2024


Pomeranče (odrůda Merlin), 9 kg = 810 Kč

Merlin je zimní odrůda pomerančovníku, plody jsou střední až velké, se silnou slupkou. Nemají pecky. Jsou velmi sladké a šťavnaté, ideální na jídlo, k přípravě džusů a marmelád. Naproti stopce mají zakončení ve tvaru pupíku.

Pomeranč ilustrace
Pomeranč ilustrace

Červený (krvavý) pomeranč - odrůda Sanguine, 9 kg = 1125 Kč Bývají menší, než jiné druhy pomerančů, nejsou také tak sladké. Slupka je silná, místy načervenalá, mají málo semen. Na řezu s červenými odstíny. Barva je způsobena antioxidantem antokyanem, kterým se ovoce brání proti vnějším vlivům počasí (dozrávání za teplých dnů a chladných nocí). Využívá se dužina, šťáva i kůra. Vhodné jsou k přípravě salátů, koktejlů, na kandované ovoce, do marmelád (v kombinaci s obyčejnými pomeranči dodávají výraznější barvu).

Citrony (odrůda Maglino), 6 kg/krabice = 750 Kč
Rozdíl v kvalitě a čerstvosti poznáte na první dotek. A první přivonění. Citrony jsou sbírány těsně před odesláním objednávek. Vynikající kvalita bez chemických přísad. Jak popisují chuť citronu v Koinobio družstvu? Koncentrovaná kyselost, která křiví ústa. Ale v jídle a pití je senzační.

Citrón ilustrace
Mandarinky ilustrace

Mandarinky (odrůda Encore a Nova), 6 kg = 750 Kč

Mandarinky Encore jsou sladké mandarinky, které dozrávají jako poslední v sezoně. Mají tenkou slupku, která se snadno loupe. Ovoce má pecky.

Mandarinky odrůdy Nova jsou sladké a s minimem pecek, ideální na jídlo nebo džusy. Lze je uchovávat v ledničce déle, než kterékoliv jiné druhy. Kůra je tenká, snadno se loupe.

Avokáda (Hass a Fuerte) z ostrova Kréta, 4 kg = 1160 Kč

Avokáda mají hladkou, středně tenkou slupku, která se snadno loupe. Avokáda Hass jsou mírně olejnatá s bohatou, krémovou chutí a tóny lískových oříšků. Fuerte je považováno za nejlépe chutnající avokádo. Avokádový strom Fuerte je velký a rozložitý, je to jedna z odrůd odolnější vůči chladu.

Avokáda ilustrace
Grep žlutý ilustrace

Grapefruit žlutý, 8 kg/ krabice = 720 Kč

Grapefruit červený, 8 kg/ krabice = 1000 Kč

Hořké ovoce, s vysokým obsahem vitamínu C, B1 a K. Vhodný pro studenou i teplou kuchyni, nejčastěji využíváme šťávu a dužinu. Kůra není vhodná ke konzumaci.

Červené grepy - ovoce je na řezu s červenými odstíny. Barva je způsobena antioxidantem antokyanem, kterým se ovoce brání proti vnějším vlivům počasí (dozrávání za teplých dnů a chladných nocí).

Bergamot, 8 kg / krabice = 1000 Kč
je aromatické ovoce, které vzniklo pravděpodobně zkřížením hořkého pomeranče a citronu. Má kyselou, až nahořklou chuť, využívá se hlavně šťáva - k přípravě marmelád (samostatně nebo v kombinaci s jiným ovocem), do čajů a likérů. Dužina se nekonzumuje. Kůra se využívá na kandované ovoce. Známý je spíše bergamotový olej, který je základní esencí pro čaj Earl Grey, než samotné ovoce. Plody mají pecky.

Grep žlutý ilustrace
Grep žlutý ilustrace

Hořký pomeranč, 8 kg / krabice = 720 Kč
Kyselé a hořké ovoce, využívá se kůra (nejčastěji sušená jako koření nebo na kandované ovoce), šťáva - k přípravě marmelád a likérů (třeba Curacao). Dužina se spíše nekonzumuje s výjimkou Mexika a Íránu, kde je součástí tradičních pokrmů. V potravinářském průmyslu se využívá olej ze semen, který snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Skladování:
Všechny citrusy skladujte nejlépe v chladu kolem 6 °C. Bedýnku ovoce vždy proberte a rozhodněte, které je potřeba sníst nejdříve. Jde o čerstvé a neošetřené ovoce, je třeba s ním zacházet jinak, než s tím konvenčním.

Jak vypadá ovoce z KoinoBio?
Občas se stane, že tvar ovoce, velikost nebo jeho povrch je jiný, než známe z obchodů. Je to způsobeno tím, že ovoce roste v ekologických sadech. Na povrchu kůry se otiskne lístek nebo větvička, objeví se nějaká povrchová nerovnost. Nejedná se o vadné ovoce, je stejně chutné a čerstvé.

Podrobnosti o skladování naleznete zde.

Tahini, 0,5 kg = 295 Kč
Je pasta z rozmixovaných sezamových semínek a mořské soli. Používá se především v kuchyni blízkého východu. Ale můžete kromě tradičního cizrnového hummusu vyzkoušet i sezamovou pastu na sladko. Jako tahinitelu - stačí přidat kakao a sirup (např. datlový). Vyrábí jí pan Parmenion Gatos.

Hroznový sirup (z bílých rozinek sultana), 0,25 l = 300 Kč
Hroznový sirup je zredukovaná hroznová šťáva. Tradiční způsob výroby je pomalé vaření hroznů, dokud se šťáva nezredukuje na sirup. Moderní způsob přípravy je pomocí kondenzátoru, kdy se z hroznů dostává voda, nepřidává se žádný cukr, žádné konzervanty, ani jiné přísady. Běžně se používá jako dochucovadlo na sladká jídla, jako jsou palačinky, vafle nebo do limonád. Vyrábí pan Georgios Bisiotis.

Bílé rozinky (odrůda sultana), 10 kg/krabice = 4200 Kč Jsou šťavnaté, jsou čerstvé. Je to zdravá svačinka, na které si vybudujete závislost. Cena se může zdát vyšší, ale souvisí s kvalitou zpracování a chutí. Stačí si jednu vložit do úst a už nebudete chtít jiné. Dodavatelé jsou pan Vaggelis Skapentzis a pan Georgios Bisiotis.

Černé rozinky (odrůda sultana), 10 kg/krabice = 4200 Kč
Jsou malé, šťavnaté, jsou čerstvé. Sušené na slunci. Dají se zobat jedna za druhou jako antiperle. Snadno podlehnete skvělé chuti.

Skladování:
Rozinky skladujte nejlépe ve skleněné nádobě. Vydrží déle šťavnaté.

Olivový olej Manaki, 5 l = 2550 Kč
Tato odrůda olivovníku se vyskytuje jen ve dvou oblastech Řecka, v Korintu a Argolisu. Má příjemnou vůní a unikátní chuťové aroma. Jedná se o vysoce kvalitní extra panenský olivového oleje, má zlatavě zelenou barvu s jemnou ovocnou vůní čerstvých oliv.

Nevíte, který olej si vybrat? Detailnější popisy najdete zde.

Skladování:
Olivový olej má tři nepřátele: kyslík, světlo a teplo . Při vystavení těmto prvkům olej rychle žlukne. Nejlepším způsobem, jak tomu předejít (a prodloužit trvanlivost vašeho oleje), je správné skladování. Olivový olej by měl být skladován v chladné, suché a tmavé skříni (spižírně) , mimo dosah tepla a světla. Odlijte si do menší sklenice olej pro běžné použití a zbytek uzavřete a uložte.

Olej můžete použít i na smažení nebo pečení. https://www.countrylife.cz/jake-oleje-pouzivat-na-smazeni

Doprava

Ke každé objednávce je účtována doprava z Řecka až na výdejní místo 150 Kč.

Pro dobrou věc

Zavěšené DOBROty
Chceme propojovat různorodé skupiny. Uvědomujeme si, že každý máme jiné ekonomické zázemí a to je i důvod, proč jsme se propojili se Zuzkou Vránovou ze Sousedského klubu ve Vršovicích. Každým nákupem se můžete rozhodnout ke koupi ovoce. Za vybrané peníze nakoupíme DOBROty z KoinoBia, které Zuzka se svými dobrovolníky rozdělí potřebným - například mámám samoživitelkám nebo seniorům. Aktuálně se ovoce rozdává i mezi ukrajinské maminky s dětmi.


Výdejní místa

Na kterém místě se chcete potkávat se svými sousedy? Nechte si své dobroty přivézt tam a využijte příležitost pro společné odpolední setkání.

Je vaše výdejní místo již zavřeno z důvodu naplněné kapacity? Vyplňte tento formulář, abychom věděli, zdali máme hledat způsob, jak kapacitu navýšit. Máme radost, že máte zájem o řecké dobroty z KoinoBio.

Každé výdejní místo má výdejní dny a přesný čas výdeje uvedeno ve svém medailonku.