Olivový olej

V nabídce máme několik druhů olivového oleje.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Charakter olivového oleje určuje široká škála faktorů, jako je odrůda olivovníku, pěstební podmínky (klima, půda), pěstební praxe (zavlažování, ochrana rostliny), robustnost olivovníku, stupeň zralosti při sklizni, podmínky a pracovní postupy v lisovně a podmínky skladování.

Manaki

Tato odrůda se vyskytuje jen ve dvou oblastech Řecka, v Korintu a Argolisu. Obvykle se pěstuje v oblastech bez vody, odolává mrazu a dává každý druhý rok středně velkou úrodu. Je to odrůda, jejíž plody lze využít jak k přímé spotřebě, tak k lisování oleje.

Olej má zlatavě zelenou barvu s jemnou ovocnou vůní čerstvých oliv. Může připomínat prvky aromatických bylin, zelených listů a květinových vůní. Má lehkou ovocnou chuť a obvykle nepálí v krku. Je to sladký olivový olej, výrazně kořenitý s bohatou, ovocnou, voňavou chutí.

Obvykle se konzumuje syrový, např. v salátech, a pro svou sladkost a voňavost je považován za ideální na vaření. Je relativně citlivější na vysoké teploty, atmosférickou oxidaci a sluneční světlo a v důsledku toho má z různých odrůd olivového oleje nejkratší životnost.

Nejlépe je ho skladovat na suchém chladném místě.

Patrinia

Tato odrůda se vyskytuje v západních provinciích Peloponéského poloostrova a v západních okresech Korintu v přímořských a mírně hornatých oblastech. Je částečně odolná vůči suchu a mrazu. Je náročnější na půdní vlhkost a živiny, proto se obvykle pěstuje se zavlažováním.

Má lehkou, mírně kořenitou chuť, méně hustou, jemnější texturu. Tato odrůda olivového oleje má nejlepší skladovací vlastnosti, a proto je běžné, že ji obchodníci míchají s jinými odrůdami, aby se prodloužila jejich životnost.

Vlastnosti tohoto oleje se mohou zhoršit, je-li dlouho vystaven vysokým teplotám, slunečnímu světlu a oxidaci. Nejlépe je ho skladovat na suchém chladném místě.

Koroneiki

Tato odrůda se vyskytuje převážně v teplejších jižních oblastech Řecka, na jihozápadě Peloponéského poloostrova, Kréty a na Iónských ostrovech. Je citlivá na mráz a sucho a obvykle se pěstuje v blízkosti moře do maximální nadmořské výšky 300 metrů. Je to vysoce plodná odrůda, která se využívá pouze k lisování oleje. Je to raná odrůda, plody dozrávají v polovině října.

Odrůda Koroneiki dává olivový olej výjimečné kvality s jemnou chutí a dobrými olivovými vůněmi. Její jemná chuť nepálí v krku. Je to nejlépe obchodovatelná odrůda s dlouhou životností.

Nejlépe je ho skladovat na suchém chladném místě.

Jak postupovat při ochutnávání oleje?

  1. Nalij olivový olej do skleničky.
  2. Drž skleničku v jedné ruce, přikryj ji dlaní druhé ruky a zamíchej obsah kroužením.
  3. Odkryj sklenici a zhluboka se nadechni.
  4. Ptej se, jestli ti vůně tohoto oleje dává pocítit čerstvost čerstvých oliv.
  5. Ochutnej ho. Vlož si malé množství do úst, a přitom mírně vdechni.
  6. Když vdechuješ, smíchej olivový olej se vzduchem, aby se uvolnily jeho chutě a vůně.
  7. Nejprve čekej hořkou chuť.
  8. Dovol oleji, aby ti klouzal po jazyce, až se dostane dozadu, kde obvykle vnímáme hořkou chuť.
  9. Spolkni ho a sleduj, jestli ti způsobil pálení nebo píchání v krku. Tak pociťujeme kořenitost. Je-li kořenitost vysoká, je zcela přirozené se rozkašlat.