Citron Verdello to nemá jednoduché - lidé si jej buď pletou s limetkou a nebo si myslí, že je to nějaké nezralé nedochůdče. Opak je ale pravdou - tyto citrony jsou znalci považovány za luxusní zboží a kuchaři z celého světa se o ně téměř perou. Zelená barva slupky je způsobena tím, že nedojde k rozpadu chlorofylu tak, jako při klasické jarní sklizni citronů. Karotenoidy, které způsobují žlutou nebo oranžovou barvu citrusových plodů jsou tak sice přítomné, nicméně zelený chlorofyl zůstává dominantní, jak už jsme psali zde.
To, že je možno mít čerstvé citrony i v létě, je umožněno díky specifické metodě pěstování. Po staletí se v horkých letních měsících začaly citroníky hojně zavlažovat tak, aby došlo ke třetímu kvetení (samy od sebe by v létě nekvetly). Závlaha má spoustu pravidel a je třeba být dobrým znalcem místních přírodních podmínek, aby farmář vypěstoval kvalitní ovoce. Pokud by byla závlaha nedostatečná nebo špatně načasovaná, citrony by ztratily šťávu, začaly by praskat a nebo opadávat. Pěstování Verdello citronů je součást sicilského kulturního dědictví.
Byly doby, kdy bylo složité citrony Verdello prodat - zelená slupka prostě klienty odrazovala. Dnes jde o žádané zboží, čemuž odpovídá i tradičně vyšší cena (daná specifiky pěstování). Výjimečnou chuť s jemnou kyselostí si užijete v letních drincích, zmrzlině, marinádách či v rizotu. Z Verdella se dělá samozřejmě i limoncello, protože jeho intenzivně aromatická kůra je pro tento likér jak dělaná. Populární je též kandovaná kůra nebo sicilské sušenky Biscotti al limone. Vzhledem k tomu, že naše citrony jsou ekologicky pěstované, můžete si hrátky s citronovou kůrou bez obav užít. První přijedou už 15.8.
Autor: Kateřina Halaštová