Se zakladateli máme vytvořené přátelské vztahy a díky tomu spolupracujeme s pěstiteli z řeckého družstva Koinobio již od roku 2019. Členové družstva pěstují své ovoce výhradně dle principů ekologického zemědělství s evropskou bio certifikací. O své sady se starají v souladu se zásadami obnovování zdraví krajiny a zvyšování její biodiverzity.
Všichni pěstitelé sdružení v KoinoBio podporují krátké distribuční řetězce a úzce spolupracují s lokálními i evropskými KPZkami v rámci sítě URGENCI. V kontextu Řecka je koncept krátkých distribučních řetězců stále novou cestou a Antonisova iniciativa je pilotním projektem, který sdružuje malé producenty a dává naději do budoucna pro zachování tradičního pěstování ovoce. Řecko čelí krizové situaci na mnoha úrovních. Je to krize ekonomická, i krize ekologická. Sucho a nedostatek vody je zde takových rozměrů, že se nám o tom ani nezdá. Krize migrační to pouze umocňuje a ta je v Řecku všudepřítomná a velmi hmatatelná. Neschopnost systémových změn a zanedbání investic do infrastruktury na všech úrovních si nyní vybírají svou daň. Antonis společně s ostatními drobnými pěstiteli nesložil ruce do klína a nepropadl všeobecné pasivitě a skepsi. Jejich projekt má za cíl umožnit nejen přežití, ale i regeneraci v podobě nových výsadeb a změny přístupu k pěstování citrusů směrem k permakultuře. Nákup citrusů z KoinoBio proto není jen nákupem ovoce, ale zejména přímou podporou regenerace života v místech, kde se o kolapsu pouze nemluví, ale kde už nastal.
V rámci evropského projektu o přístupu k půdě “Learning towards access to land”, který jsem napsala společně s Honzou Valeškou, zakladatelem Asociace místních potravinových iniciativ, jsem se dostala v rámci výměnných pobytů pro zemědělce, právě k ekologickým pěstitelům z Koinobio. Jejich družstvo v té době již mělo navázanou spolupráci také s odběrateli z Německa a Belgie v rámci projektu solidárního dovozu ovoce z Řecka.
Antonis, spoluzakladatel KoinoBio, nás vzal do svého sadu a vyprávěl o přístupu k půdě, složitostech řeckého trhu, konkurenci a všech hrozbách, kterým čelí. Vyprávěl i o tom, jak navázal spolupráci s Belgií a Německem - byla to taková prodloužená KPZka. Koncept KPZ je mi blízký, jelikož jsem spoluzakládala KPZ CooLAND, která je v současné době jedna z největších v ČR, momentálně fungující pod názvem KPZ Pospolí. Řekla jsem si: To přeci nemůže být tak složité, a když to jde do jiných evropských států, půjde to i k nám. Vše jsem si představovala dost naivně, jelikož jsem si neuvědomila, že například doprava z Řecka do ČR není jen tak. Zjistila jsem, že to sama nezvládnu.
Ač jsem se snažila zjistit, jak to dělají přátelé z Belgie, které jsem shodou okolností také znala díky evropským projektům, poznala jsem, že opravdu nejtěžším úkolem pro mne je zajistit dopravu. Ovšem jak to tak chodí, jednoho dne se mne v našem spolkovém obchodě Obživa zeptal jiný člen,
Leoš: “Tak co, kdy budou ty pomeranče?”
Já: “Až seženu někoho, kdo mi pomůže s dopravou.”
V té době jsem měla malou holčičku a druhá dcera byla na cestě.Leoš: “No tak sice taky nevím, jak na to, ale zkusím to.”
A najednou jsme byli dva…
A tak jsme mohli začít chystat náš 1. solidární dovoz, který byl skvělý! Povedlo se nám sehnat další dobrovolníky, kteří nám s výdejem pomohli, a tak jsem tunu pomerančů nemusela vydávat sama se svojí 8. týdenní dcerou. Tak dlouho nám trvalo to celé naplánovat. Mezitím už jsem měla dcery dvě:-)
Od té doby už utekly 4 roky! Z nadšeneckého projektu se stala firma, která se rozrostla o skvělé lidi. Mrkněte se, kdo pro vás tvoří Výdejnu chutí.
Aktuálně vozíme ovoce 1x za měsíc v hlavní sezóně od října do května. V sezóně máte možnost ochutnat až 12 různých druhů ovoce a dalších produktů (např. rozinky, olivy, olej). Vše je v trháno v plné zralosti a do sedmi dnů od utržení je ovoce u vás doma. Ovoce je v bio kvalitě a můžete tak spotřebovat bez starostí i kůru.
Spolupráce s Antonisem funguje perfektně, je flexibilní, vždy pozitivně naladěný a jeho ovoce je čerstvé a ta chuť nepopsatelná. Jsem moc ráda, že mohu přímo podpořit řeckého zemědělce, Antonise, kterého znám osobně. Vážím si toho, že se povedlo rozpohybovat tento “přímý dodavatelský řetězec” i napříč zeměmi, jelikož heslem celoevropského setkání KPZ v roce 2018, které se shodou okolností konalo v Řecku bylo: “CSA beyond borders.” Nikdy nezapomenu na větu, kterou řekl Martin Rosenbaum, ekologický zemědělce a zakladatel 1. inkubační farmy v rámci nově vznikající Farmářské školy v ČR, když se ze setkání vrátil: Pokud nechcete, aby to byla zase jen prázdná slova, tak koukej ty pomeranče rozjet! A teď jeho manželka Jana pečuje o jedno z našich výdejních míst v Liberci.
Přijďte si pro radost a slunce z Řecka.