Výdejní místo: Praha 7 - Kavárna a pivovar Lajka

Název výdejního místa: Kavárna a pivovar Lajka
Web: https://pivovarlajka.cz/
Adresa: U Akademie 366/1, Praha 7 – Bubeneč, 170 00

Proč vzniklo vaše výdejní místo, jaké aktivity se u vás dějí?

Vždycky jsem chtěla bydlet tam, kde lidi znám. Jak říká Tomáš Hajzler, žijte a pracujte tam, kde bydlíte. A já konečně bydlím hned vedle pivovaru na Letné! Pivo tam vaří Janek ve sklepě, kde stále zkouší nové věci, například dávat do piva citrusovou kůru. A jak jsme se seznámili? Koupil si od nás z Výdejny chutí pomeranče, že z kůry uvaří pivo. A to nás s Jarkou tak zaujalo, že jsme za ním šly a chtěly vědet víc. Povídali jsme o pivu, jídle, krajině… o jeho vášních, i těch našich. A pak řekl: Ty jo holky, tak si udělejte jedno z výdejních míst tady. A tak jo. To bylo ještě před tím, než jsme hledali s rodinou nové doma. A když jsme už skoro před 2 roky našli vysněný byt hned vedle Lajky, bylo rozhodnuto. Vau, budu žít tam, kde mám výdejní místo. Tak s kým se zde budeme potkávat od listopadu?

Duše výdejního místa: Vraťka Janovská

Kdo jsi, jaká je tvoje profese a co tě baví?
Kromě hledání cesty, jak vytvořit firmu Výdejna chutí, ve které je radost a lehkost, a která je společensky i environmenálně zodpovědná, jsem stále krajinná ekoložka. Na Fakultě životního prostředí ČZU v Praze jsem složila doktorát z krajinné ekologie a 7 let působila jako odborná asistentka rozvíjející téma ochrany zemědělské půdy. Tam jsem potkala i svoji kamarádku a teď i kolegyni Katku Lagner Zímovou, pro kterou zpracovávám odborné rešerše pro její krajinářské projekty. S Katkou jsme společně založily spolek CooLAND pro ochranu zdravé zemědělské krajiny, 2 roky jsem pracovala pro neziskovou organizaci AMPI, která podporuje krátké distribuční řetězce. Jako dobrovolník jsem pomáhala při zakládání Nadace Pro půdu, která zajišťuje přístup k půdě pro ekologické zemědělce a přispěla k založení Farmářské školy. V oboru podpory ekologických zemědělců se pohybuji mnoho let a to je důvod, že mám nejen odborný přehled, ale i schopnost vytvářet propojenou síť lidí, které spojuje stejný záměr - skrze zdravé jídlo tvořit zdravou krajinu i zdravou společnost.

Proč jste součástí Výdejny chutí?
Tak u mne je to jasné. Jsem iniciátorkou celé myšlenky. Díky mému bláznivému nápadu přivézt si první pomeranče do Prahy to celé vzniklo.

Výdeje pro sezónu 2023/2024 se uskuteční:

1. výdej úterý 21.11.2023
2. výdej úterý 19.12.2023
3. výdej úterý 16.1.2024
4. výdej úterý 13.2.2024
5. výdej úterý 12.3.2024
6. výdej úterý 9.4.2024
7. výdej úterý 14.5.2024

Čas výdeje: 16-18h