Jak Výdejna chutí funguje?

1. Objednávka

My vyhlásíme nový výdej a vy si objednáte

2. Sklizeň

Zemědělec sklidí a dopraví na výdejní místo

3. Výdej

V daný čas si na výdejním místě vyzvednete svojí objednávku

Vraťka je krajinná ekoložka a už dlouho se zasazuje o to, že pokud chceme chránit a pečovat o zemědělskou krajinu, je potřeba spolupracovat se zemědělci a podporovat ty, kteří pečují o půdu s láskou a respektem. To, co jíme, významně ovlivňuje podobu světa kolem nás. Díky Výdejně chutí máte možnost podporovat společně s námi pěstitele, kteří takto pečují o svá hospodářství i okolní krajinu.

Aktuálně ovoce dovážíme z řeckého družstva KoinoBio a od sdružení pěstitelů z kanárských ostrovů Ostrov chutí.

Ovoce je vždy čerstvě utržené v plné zralosti a do 7 dnů po sklizni bude u vás doma. Nemusí tedy dozrávat ve skladech a předcházíme plýtvání, jelikož dovezeme jen tolik, kolik máme zájemců.

Spolupráce s KoinoBio - jak si můžete objednat?

Vždy na hlavní stránce našeho webu najdete, od koho právě ovoce nabízíme a zdali máme otevřeno. Abyste to stále nemuseli hlídat, je dobré se zaregistrovat k odběru našeho newsletteru zde.

Objednávky jsou otevřeny několik dnů v měsíci, nebo do naplnění kapacity výdejního místa. Každé výdejní místo má omezenou kapacitu objednávek. Při naplnění místo uzavřeme dříve, proto se svou objednávkou neotálejte. Momentálně nabízíme dva způsoby objednání: klasické na každý výdej, nebo předplatné na celou sezónu. Předplatné je otevřeno do konce roku 2023, nebo do naplnění kapacity místa pro předplatitele.

Po uzavření objednávek se vytvoří hromadná objednávka a řečtí farmáři sklidí jen to, co je objednáno. Zdá se vám bedýnka ovoce hodně? O řecké dobroty se neváhejte rozdělit s rodinou, sousedy, kamarády - chceme, abyste se díky citrusům propojovali a setkávali - sdílená radost je dvojnásobná:-)

Cesta pomíků

Nákupem ovoce přes Výdejnu chutí se rozhodujete podporovat solidární ekonomiku.

Co je solidární ekonomika?

Solidární ekonomika stojí na principu trojího prospěchu: ekonomického, společenského a environmentálního. Jedná se o aktivity, které nejsou zaměřeny primárně na tvorbu zisku, vytvářejí mnohem více pozitivních prostředků. Našimi aktivitami vytváříme přínos pro společnost i přírodu. Pokud se chcete dozvědět více o obecných principech solidární ekonomiky, podívejte se zde.

Všechny aspekty solidární ekonomiky - ekonomický, environmentální a společenský - jsou úzce provázány a nelze ani jeden vynechat.

Ekonomický přínos

Prodáváme ovoce za cenu, která je férová pro nás všechny - zemědělce i odběratele. Je důležité nejen znát svého zemědělce, ale i to, kolik peněz opravdu dostane za svoji práci. Cena nabízených produktů je stanovena pěstiteli. Tato cena je pro nás základ, na kterém vytváříme konečnou cenu. Ta zahrnuje náklady na organizaci solidárních dovozů na jednotlivá výdejní místa s tím, že aktuálně je pro každou objednávku ještě připočítáno 150 Kč za dopravu ovoce z Řecka až na výdejní místo.

V ceně je zahrnuto i to, že chceme zlepšovat životy lidí a míst, ve kterých působíme (viz Zavěšená DOBROTA a podpora KPZkoAlice).

Odměna pro pěstitele odráží nejen samotnou práci, kterou má s pěstováním ovoce, ale i jejich snahu pečovat o ovocné sady tak, aby kromě úrody byl v sadech prostor i pro biodiverzitu: rostliny, ptáky, hmyz.

Environmentální přínos

Všichni naši pěstitelé pečují o své sady ekologickým způsobem a podporují krátké distribuční řetězce. Nákup řeckých produktů je i letos významnou podporou pro všechny řecké farmáře, jelikož je postihla velká vlna veder, ze kterých vznikly mohutné požáry. Spousta sadů shořela nebo uschla. Sucho a nedostatek vody je zde takových rozměrů, že se nám o tom ani nezdá. Krize migrační, a teď i covidová, to vše pouze umocňuje. Neschopnost systémových změn a zanedbání investic do infrastruktury na všech úrovních si nyní vybírají svou daň. Antonis a ostatními drobní pěstitelé sdružení v Koinobio družstvu nesložili ruce do klína a nepropadli všeobecné pasivitě a skepsi. Jejich projekt má za cíl umožnit nejen přežití malých ekologických farem, ale i regeneraci v podobě nových výsadeb a změny přístupu k pěstování citrusů směrem k permakultuře.

Antonis

Chcete blíže poznat lidi, kteří v Řecku uprostřed záplavy konvenčně obhospodařovaných sadů obdělávají své drobné farmy šetrným, k přírodě přátelským způsobem? V dolní části KoinoBio stránky najdete jejich fotky i příběhy.

Společenský přínos

Chceme propojovat různorodé skupiny a pečovat o místa, ve kterých působí naše výdejní místa. Uvědomujeme si, že každý máme jiné ekonomické zázemí a tak vznikly naše zavěšené DOBROty.

Zavěšené DOBROty

Propojili jsme se se Zuzkou Vránovou ze Sousedského klubu ve Vršovicích, která aktivně podporuje ty, kteří momentálně nemají dostatek prostředků na nákup kvalitních potravin. Každým nákupem se můžete rozhodnout ke koupi ovoce. Za vybrané peníze nakoupíme DOBROty, které Zuzka se svými dobrovolníky rozdělí potřebným - například mámám samoživitelkám nebo seniorům i ukrajinským maminkám s dětmi.

KPZkoALICE

je prostor pro sdílení zkušeností a vzájemnou podporu aktérů místních potravinových iniciativ. Bez lidí, kteří vytvořili KPZkoALICE by nikdy neuzrály myšlenky na Výdejnu chutí, bez Asociace AMPI bychom nikdy nepoznali Antonise, viz příběh naší spolupráce s KoinoBio. Vážíme si energie, kterou lidé zapojení do tohoto projektu dávají do propojování všech účastníků. Všem dohromady nám záleží na zkracování potravinových řetězců a solidární ekonomice.

Výdejna chutí posílá na rozvoj aktivit KPZkoAlice 1% z každého vašeho nákupu.